Όπως είπε και ο φίλος μου ο Χάρης που τον ευχαριστώ για τα καλά του λόγια που ελπίζω να μην τα περάσετε για prpmotion , από εδώ μπορούμε να λύνουμε κάποιες απορίες πάνω σε εκτιμήσεις αρκεί να μην είναι συγκεχυμένες οι ερωτήσεις . Κάθε μέρα είναι δύσκολο να γίνονται οι ερωτοαπαντήσεις , αλλά αν μαζεύονται κάποιες ερωτήσεις μπορούμε να δίνουμε απαντήσεις πάντα σε συμβουλευτικό επίπεδο , δηλάδή τι θα έκανα εγώ αν χειριζόμουνα αυτήν την υπόθεση και όχι δεσμευτικά


---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 19:11 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 18:57 ----------

Σε αυτά που ρωτάτε για την πιστοποίηση . Δεν υπάρχει ακόμα πιστοποιημένος φορέας στην Ελλάδα πλην του ΣΟΕ ( Σώμα Ορκωτών Εκτιμητών ) που αναλαμβάνει υποθέσεις δημόσιας γης η υποθέσεις αμφισβητούμενης αξίας ( φορολογικές - διανομές - απαλλοτριώσεις κλπ με δικαστήρια κλπ ) και του Σ.ΕΚ.Ε (Σύλλογος Εκτιμητών Ελλάδος ) - πιστοποιημένος από τον TEGOVA που δημιουργήθηκε πρόσφατα και που μαζί με το ΕΛ.Ι.Ε ( Ελληνικό Ινστιτούτο Εκτιμητικής ) έχουν αναλάβει να δρομολογήσουν μετά από κατάλληλα σεμινάρια και γραπτές εξετάσεις την απονομή πιστοποίησης για τους εκτιμητές στην Ελλάδα ( με προυποθέσεις βέβαια τίτλους συναφών σπουδών και αποδεδειγμένη εμπειρία στο αντικείμενο σε έτη και σε αριθμό υποθέσεων ) Γίνονται δεκτές βέβαια ως έγκυρες στην παρούσα φάση στα μεγάλα γραφεία διαχείρισης ακίνητης περιουσίας οι πιστοποιήσεις από RICS και ASA ( Αγγλοσαξωνικές πιστοποιήσεις )

---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 20:36 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 19:11 ----------

Είχα αναρτήσει και στο ************** ένα άρθρο σχετικά με το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει ένας έμπειρος και προσεκτικός εκτιμητής και επειδή έβαλα σαν παραπομπή την ιστοσελίδα μου που αναφέρει πολλά χρήσιμα δεδομένα πάνω σε εκτιμήσεις , μου είχαν κάνει αποκλεισμό , διότι θεωρήθηκε ότι προμοτάρησα την ιστοσελίδα μου , λες και θα μπορούσα να γράψω όσα έχω γράψει κατά καιρούς εκεί και σχετίζονται με εκτιμήσεις . Όποιος θέλει ας δει στην ιστοσελίδα μου www.apistis.com οποιοδήποτε πληροφοριακό υλικό και έρευνα γύρω από τις εκτιμήσεις και ας μου στείλει email με απορίες του για περαιτέρω ενημέρωση